603 279 676

Podmínky kotlíkových dotací: Majitelům rodinných domů stačí podat žádost

Nemáte na nové tepelné čerpadlo? Dosáhněte na něj díky dotacím

„Rád bych vyměnil kotel v našem rodinném domě za nový. Je to pro mne ale příliš velká investice, abych to zvládl sám,“ říkáte si nejspíše. Pokud ano, jste přesně to cílovou skupinou, na kterou míří Operační program Životní prostředí – opatření 2.1. Splnit jeho podmínky přitom není nijak náročné a šance získat dotaci proto stoupá. Nepromeškejte ji.

Podpora přímo do domácností

Výměna starých neekologických kotlů za nové je krokem k tomu, jak v celé České republice zvýšit kvalitu ovzduší. Program Kotlíková dotace 2017 umožňuje podpořit přímo jednotlivé domácnosti, které by rády topily ekologičtějším způsobem. I když má v názvu kotle, nevztahuje se pouze na ně. Stejnou kategorií ekologického topení jsou i tepelná čerpadla, na něž můžete získat dotace v úplně stejné výši jako u kotlů. Podmínky pro získání dotace nejsou přitom nijak náročné. V zásadě jde o to, že musíte být vlastníky rodinného domu, ve kterém se topí starým teplovodním kotlem na tuhá paliva s ručním plněním – to je jednoznačná podmínka. Pokud ji splňujete, směle se můžete pustit do vyplňování žádosti o nové tepelné čerpadlo.

Vždy žádá jeden majitel

Co dělat v případě, že jste jenom spoluvlastníkem domu?  Když je vlastníků víc, třeba oba manželé, nebo dva či tři cizí vlastníci, nic to na věci nemění. I v takovém případě můžete o dotaci požádat. Žádá jeden ze spoluvlastníků, ale musí doložit souhlas i všech ostatních spoluvlastníků. Stejná situace nastává tehdy, když je jiný vlastník pozemku. I od něj potřebujete souhlas. Sami uvidíte, že vyplnit Formulář, Žádost, Vzor, Dokumenty, Návod je jednoduché. Spíše jde o to nezaspat, protože samozřejmě objem finančních prostředků v rámci programu je omezený. Nesmíte také zapomenout na druhou podmínku – přiložit k žádosti fotodokumentaci stávajícího kotle včetně typu, výkonu, materiálu.

Jak se vám článek líbí?