603 279 676

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Vytápění interiéru lze řešit prostřednictvím několika tepelných zdrojů. Pokud se nehodláte smířit s vysokými náklady na vytápění, bude zapotřebí najít velmi efektivní tepelný zdroj, do něhož nebude na počátku zapotřebí investovat nijak horentní sumy. Přesně těmto kritériím vyhovuje moderní tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Že by se vám tento typ vytápěcího média líbil? Pak se pozorně začtěte do následujících řádků. Podrobně totiž popíšeme, na jakém principu celý systém funguje a jaké jsou hlavní přednosti tohoto druhu tepelného čerpadla. Rozhodně se jedná o systém, který se vyznačuje poměrně velkou jednoduchostí, minimálními náklady na celé pořízení o topné soustavy a také možností klimatizace v letních horkých měsících. Ty už přicházejí každým rokem v pravidelných intervalech a v mnohých lokalitách se bez ochlazení vzduchu v interiéru zkrátka nelze obejít. Jak tedy pracují tepelná čerpadla vzduch-vzduch a jaké jsou jejich hlavní přednosti?

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Systém provozu tepelného čerpadla vzduch-vzduch se nápadně podobá fungování klasické klimatizace. Dokáže totiž v zimě interiér vytápět a v létě maximálně efektivně ochlazovat. Bohatě postačí obrátit chod celého systému a budete mít ve vnitřních prostorách velmi příjemné prostředí se vším všudy. Co se týká samotného principu, ten je jednoduchý. Zvenčí je odebírán vzduch, který obsahuje zbytkové teplo. Projde postupně výparníkem a následně je toto zbytkové teplo značně efektivně zužitkováno k ohřívání vzduchu v interiéru konkrétního objektu. Teplo z vnějšího prostředí se nejprve koncentruje a až poté je dovedeno do vnitřní části budovy. Rozhodnout se můžete pro několik variací těchto tepelných čerpadel. Jedná se v podstatě dva typy provedení, a to:

  • s vnější a vnitřní jednotkou,
  • s vnější a více vnitřními jednotkami.

Hlavní výhody tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Stejně jako tepelná čerpadla vzduch-voda nabízejí i modely vzduch-vzduch spousty předností. My si je uvedeme postupně.

Nízké pořizovací náklady

Velkou devízou tepelného čerpadla vzduch-vzduch jsou minimální pořizovací náklady. Můžete zapomenout třeba na zemní práce anebo na další doplňkové činnosti, jež jsou jinak spjaty třeba s instalací čerpadla země-vzduch. Nainstalujete pouze jednu či dvě jednotky a celý systém začíná fungovat.

Vytápění a klimatizace v jednom

Vynikající je i fakt, že nákupem tohoto typu čerpadla získáte jak prostředek pro vytápění, tak i ochlazování okolního vzduchu. Stačí pouze nastavit výchozí teplotu a moderní systémy tepelných čerpadel vzduch-vzduch si poradí. Výsledný tepelný komfort bude na vysoké úrovni.

Optimální pro temperování místností

Výbornou volbou jsou tato čerpadla i pro objekty, jež nejsou trvale obydlené. I chaty a chalupy potřebují v chladném zimním období temperovat. S kotli na tuhá paliva bychom nižší konstantní teploty nedosáhli.

Vhodný doplněk k elektrokotli či přímotopu

Máte doma kotel na elektřinu a náklady na jeho provoz se vám zdají nadměrně vysoké? Možná nepůjde pouze o zdání, ale bohužel o skutečnost. I proto se vyplatí pořízení tepelného čerpadla vzduch-vzduch, které dokáže efektivně ušetřit energii, již byste jinak vynaložili na fungování samotného kotle.

Jednoduchá a rychlá instalace

U tepelných čerpadel vzduch-vzduch se setkáváme i s velmi jednoduchou instalací. Kompaktní rozměry jednotek zajistí i dostatek prostoru tam, kde je instalujete.

Minimální provozní náklady

U tepelných čerpadel vzduch-vzduch lze počítat s nízkými provozními náklady. Ty jsou ještě umocněny tím, že byste měli bez problémů získat sníženou sazbu za odběr elektrické energie. Ta vám dokáže ušetřit další finanční prostředky.

Osvěžení vzduchu

Velkou předností některých modelů je také přítomnost ionizátoru. Jeho prostřednictvím dochází k osvěžení vzduchu v místnosti. Především alergici a osoby trpící dýchacími obtížemi tak budou mít vytvořeno optimální prostředí pro život.

Lepší topný výkon

Tento typ čerpadel je charakteristický i mnohem vyšším topným výkonem. Vše je zapříčiněno tím, že teplo nejde do otopné soustavy, ale přímo do konkrétního prostoru. Místnost je díky tomu vytopena doslova expresně během několika málo minut či hodin v závislosti na její velikosti. Nastavení celého systému je naprosto triviální. Díky inteligentnímu řešení můžete zachovávat teplotu přesně podle toho, jak potřebujete.

Elegantní design

Máte strach, že pořízením tepelného čerpadla vzduch-vzduch získáte do interiéru o další velkou krabici, která bude hyzdit okolí? Obavy hoďte klidně za hlavu, jelikož moderní jednotky se dnes vyrábí ve spoustě zajímavých podob, jež naopak mohu pozvednut celkový charakter vnitřního uspořádání v jakémkoli objektu. Je jenom na vás, po které z jednotek sáhnete.

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch z pohledu specifik

Upozornit je třeba i na mnohá specifika tepelných čerpadel vzduch-vzduch. U systému složeného ze dvou jednotek jsme princip již vysvětlili. Jestliže disponuje tepelné čerpadlo pouze jednou jedinou vnitřní jednotkou, funguje na podobném principu jako krb či kamna. Teplo se vytváří v jedné místnosti a následně je vháněno do ostatních. Protože se ohřívá vzduch napřímo, je celý systém mnohem efektivnější než u čerpadel jiných. Problém u něj vyvstává jen v souvislosti s ohříváním vody. To bohužel nedokáže. Jinak se výborně hodí na chaty či chalupy, do garáží nebo jiných prostor, jež je nezbytné průběžně temperovat.

Pokud máte zájem o vlastní tepelné čerpadlo, zavolejte nám na telefon 603 279 676 nebo využijte kontaktní formulář níže. Pokud jste z Pardubického kraje, můžete nás navštívit osobně.