603 279 676

Sazba elektřiny pro tepelná čerpadla 2017

Díky instalaci tepelného čerpadla lze získat výhodnější tarif elektřiny. V tomto článku se podíváme, jaká sazba se na vás vztahuje v případě, že vlastníte tepelné čerpadlo. Jedná se o sazby pro rok 2017.

S tepelným čerpadlem získáte výhodnější sazby elektřiny

Pořízení tepelného čerpadla je nákladnější. Na druhou stranu se ale dostanete k mnoha výhodám, díky kterým zjistíte, že se jedná o výhodnou investici. Hovořit bychom mohli například o účinnosti, ekologickém vytápění anebo provozu. Právě s ním velmi úzce souvisí platby a tarify za elektřinu. Právě na ně se v souvislosti s tepelným čerpadlem zaměříme mnohem podrobněji. Mnozí lidé totiž ani netuší, že mohou získat zvýhodněnou sazbu. Jak to tedy vlastně se sazbami za elektřinu je?

Sazba D02 pro menší domácnosti

Jde o jednotarifovou sazbu za elektřinu. Zákazníci ji v podstatě využívají celý den a platí konstantní cenu. Je určena především pro domácnosti vyznačující se střední spotřebou elektřiny. Běžně se v nich tedy svítí a používají se zcela standardní elektrospotřebiče. Optimální je pro odběrná místa, kde není elektřina hlavním zdrojem vytápění a ohřevu užitkové vody. Tuto sazbu ještě společně s D01 mají nastavenou zhruba dvě třetiny všech domácností v České republice. Důvodem může být i to, že odběrná místa nemusejí splňovat žádné speciální podmínky. Buďme tedy konkrétní a podívejme se na čísla. Paušál v rámci této sazby činí 185 Kč včetně DPH. Cena za 1 kW/h vychází na 2,76 Kč. Počítejte ovšem s tím, že když budete vařit, svítit, prát anebo pracovat na počítači a dívat se na televizi, zaplatíte standardně 3,46 Kč i s DPH.

Dvoutarifová sazba D26

Jestliže využíváte elektřinu i pro akumulační vytápění a ohřívání vody, s největší pravděpodobností budete mít sazbu D26. Ta se vyznačuje přítomností dvou tarifů, přičemž ten nízký by měl mít stanovenou dobu platnosti minimálně 8 hodin za den. Distributor má právo rozčlenit dobu platnosti nízkého tarifu až do třech úseků. Žádný z nich ovšem nesmí být nižší než 1 hodina. Ve dne si přitom může dobu platnosti měnit dle svých potřeb tak, jak uzná za vhodné. K tomu, abyste sazbu získali, musíte mít v interiéru nainstalovány akumulační spotřebiče určené k vytápění interiéru nemovitosti. Odběratel musí zajistit zablokování spotřebičů v době, kdy je předepsán vysoký tarif. Splnění veškerých potřebných požadavků je dokladováno přiloženou revizní zprávou. Paušální platba za tento tarif je stanovena na 320 Kč včetně DPH měsíčně. Vysoký tarif vyjde na 2,66 Kč včetně DPH za 1 kW/h. Nízký činí za stejné množství odebrané energie 1,27 Kč s DPH. Při vaření, svícení, praní a jiných činnostech se standardně cena pohybuje kolem 2,66 Kč s DPH.

Instalací tepelného čerpadla získáte nárok na sazbu D57d

Jestliže si pořídíte tepelné čerpadlo, získáte nárok na dvoutarifovou distribuční sazbu označovanou jako D57. Časové vymezení týkající se nízkého tarifu je stanoveno na 20 hodin denně. Nemovitost musí splňovat i některé další podmínky. U tepelného čerpadla musí být samozřejmostí veškeré revize a další zprávy, jež se ho přímo týkají. Jak je to tedy u sazby D57d s cenami za odebranou elektřinu? Paušál činí 393 Kč včetně DPH měsíčně. Vysoký tarif, který je časově omezený pouze na 4 hodiny denně, činí 1,87 Kč s DPH za 1 kW/h. U nízkého tarifu je cena za totožnou spotřebu stanovena na 1,79 Kč s DPH. Veškeré zmiňované činnosti typu vaření, svícení, praní atd. vyjdou finančně na 1,79 Kč včetně DPH. Jak je z našeho malého porovnání patrné, jedná se o suverénně nejnižší ceny.

Pokud váháte, čím vytápět dům a nemůžete se rozhodnout mezi kotlem a tepelným čerpadlem, klikněte zde pro velké srovnání. Pokud už vážně uvažujete o koupi a instalaci tepelného čerpadla do rodinného domu nebo komerčního objektu, můžete nás kontaktovat. Zabýváme se instalací tepelných čerpadel vzduch-vzduch a také typu vzduch-voda. Kontaktujte nás telefonicky nebo nám zašlete nezávaznou poptávku.


Naši klienti

Novinky na našem blogu