603 279 676

Jak si vybrat správnou klimatizaci?

Typ

Naše společnost se zabývá dodávkou a montáží primárně dělených klimatizací (vnitřní a venkovní jednotka). Proto se v tomto článku nebudeme zabývat mobilními klimatizacemi. Ty jsou zcela odlišné jak jejich výběrem, tak přístupem k nim, i samotnou instalací.

Základními typy dělených klimatizací jsou:

 • nástěnné a parapetní – nejčastěji používaná řešení, ideální nejen u novostaveb, ale i pro dodatečné instalace
 • kazetové – vhodné do místností se sníženými stropy, do kterých je možné jednotky zabudovat
 • mezistropní – neviditelné řešení, vnitřní jednotka je instalována nad snížený podhled nebo do vedlejší místnosti a vzduch je distribuován skrze mřížky a výustky
 • podstropní – vhodné do větších prostor, ve kterých má být vzduch distribuován do větší vzdálenosti

Počet vnitřních a venkovních jednotek a jejich umístění

Dle vašich potřeb a požadavků je v první řadě potřeba určit počet vnitřních a venkovních jednotek. Dle toho dělíme klimatizace na splitové a multi splitové. Splitová klimatizace je složena z pouze jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky. Multi split se skládá z až pěti vnitřních a jedné venkovní jednotky.

Splitová klimatizace je vhodná k vychlazení/vytopení jedné místnosti. Invertorová technologie řídí výkon klimatizace tak, aby byl provoz co nejúspornější a nejtišší. Teplotní senzor vnitřní jednotky snímá teplotu místnosti, ve které je jednotka instalována. Není proto komfortním řešením umístit vnitřní jednotku například na chodbu v domění, že dojde k vychlazení okolních místností. Pokud chcete vychladit více místností, sáhněte po multi splitové klimatizaci.

Multi splitová klimatizace může být složena z až pěti vnitřních a jedné venkovní jednotky. Jedná se o ideální řešení pro více místností nebo vícezónové použití ve velkých místnostech, kde by chlazení jednou jednotkou nebylo komfortní.

Ne vždy může být multi split systém vhodnější. Například pokud je klimatizace určena k vytápění objektu. Dojde-li k poruše venkovní jednotky, znamená to, že dojde k odstavení vytápění v celém objektu. Dále není multi split vhodnější, pokud se jedná o velký objekt a vedení potrubí by bylo dlouhé a komplikované. Důležité je dodržovat maximální délku potrubí, kterou lze k venkovní jednotce připojit. V takových případech je vhodné vymyslet jiné řešení a počet vnitřních jednotek rozdělit mezi více venkovních jednotek.

Vnitřní jednotku je vhodné umístit tak, aby mohl ochlazovaný vzduch bez překážek co nejlépe proudit do místnosti. Důležité je zohlednit rozmístění nábytku (například stolů, lůžek, skříní, atd…) a oken (aby nedošlo k omezení při otevírání) a také pohyb osob (aby nedocházelo k jejich přímému ofuku). Důležité je neopomínat kondenzát. Ten při chlazení vychází z vnitřních jednotek a je vhodné, aby odcházel spádem (do odpadu, ven, do kbelíku na balkon). Pokud to nelze, instalujeme kondenzační čerpadlo, které kondenzát vytlačí.

Venkovní jednotku nejčastěji montujeme na L konzole nebo antivibrační montbloky, vždy v závislosti na možnostech a požadavcích. Ne vždy je vhodné nainstalovat venkovní jednotku na obvodové zdivo objektu (například v památkově chráněných oblastech) a ne vždy je to možné (například v panelových bytech). Jednotku lze také nainstalovat na střechu domu (rovnou i sedlovou) nebo na nepoužívané komínové těleso.

Abychom si to shrnuli:

Split:

 • složen z pouze jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky
 • řešení vhodné pro jednu místnost
 • řešení pro přesnou klimatizaci a nezávislý provoz

Multi split:

 • složen z až pěti vnitřních a jedné venkovní jednotky
 • ideální řešení pro více místností nebo vícezónové použití ve velkých místnostech
 • úspora prostoru díky jedné venkovní jednotce

Výkon

Výkonnost jednotky je stěžejním faktorem pro dosažení maximálního efektu při chlazení nebo vytápění. Proto je důležité při výběru jednotky určit potřebných chladící nebo topný výkon.

Ten je se odvíjí od:

  • velikosti prostoru
  • intenzitě slunečního záření
  • orientaci podle světových stran
  • účelu využití místnosti
  • množství elektrických spotřebičů s velkým odběrem
  • zdroji tepla
  • počtu lidí nacházejících se v prostoru

Nestačí výkon určit pouze dle rozměrů místnosti. Je nutné zohlednit i výše uvedené faktory. Předimenzovaný výkon klimatizace je vždy lepší než poddimenzovaný. Vyhnete se vyšší hlučnosti jednotek, vyšší spotřebě a také rychlejšímu opotřebení zejména kompresoru ve venkovní jednotce.

Funkce

Dnešní moderní klimatizace pracují na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Většinou klimatizací si dnes bez problému a pohodlně kromě chlazení také přitopíte. Dalšími základními funkcemi jsou odvlhčování a ventilátor (foukání). K odvlhčování vzduchu dochází automaticky při funkci chlazení. Tuto funkci lze také zapnout samostatně.

Klimatizace disponují absorpčními filtry. Ty zachycují prach, tabákový dým, mikroskopické viry a bakterie. Vyšší řady klimatizačních jednotek nabízejí lepší filtraci vzduchu, ionizaci vzduchu, ovládání přes chytrý telefon, komfortní ovládání, prostorové inteligentní čidlo pohybu, atd…

Vzhled

Vnitřní jednotka se stává součástí vašeho interiéru a bude vás provázet vaším životem. Její výběr byste neměli podceňovat.

U každého z výrobců najdete základní jednotky, které nenadchnou, ale ani neurazí, a také designové jednotky, které skvěle zapadnou do každého interiéru. U výrobce Toshiba jsou to jednotky Shorai Premium a Daiseikai 9, u Daikinu pak jednotky Emura nebo Stylish, které jsou dodávány ve více barevných provedeních.

Hlučnost

Klimatizace jsou stále mylně považována za hlučná zařízení. Nutno podotknout, že u kvalitnějších klimatizací se v závislosti na výkonu, režimu a nastavení pohybuje hlučnost od 19 dB (intenzita zvuku, kterou mají například tikající hodiny). Hlučnost venkovní jednotky se odvíjí od nastavení vnitřní jednotky, většinou však nepřesahuje 50 dB v maximálním vytížení.

Kontaktujte nás telefonicky na telefonu 603 279 676 nebo nám zašlete nezávaznou poptávku on-line. Ozveme se vám zpět a navrhneme nejvhodnější řešení. Specializujeme se na klimatizace značek  a , ale na přání zákazníka můžeme dodat produkty od jiných světových výrobců.